Od 28 września do 1 października wraz z Miledu’ – organizacją, z którą współpracuję- entuzjastycznie uczestniczyliśmy w Orticolario 2023, wydarzeniu, które odbywa się od 2009 roku w Villa Erba w Cernobbio, we Włoszech, poświęconemu ewolucji ogrodnictwa i inspiracji czerpanej z natury dla lepszego stylu życia.
Moja zgłoszona koncepcja, gdzie zaproponowałam budowę okręgu z suchego muru przeszła pierwszy etap eliminacji i sześć miesięcy później na podstawie projektu zaczęliśmy budowę tej instalacji.
Otwarcie Orticolario 2023 było pod znakiem wody tak więc i mój projekt jej dotyczył, a raczej jej braku.
Tytuł: 'Woda, której nie ma. Ogród zrównoważony’.
JAK ZACZĘŁY SIĘ PRACE?
„Pierwszego dnia, kiedy zaczęliśmy budować mur, przyjechali mistrzowie z Trentino ze stowarzyszenia Sassi e Non Solo, (IT), przywieźli 4,5 metra sześciennego kamienia z Moltrasio i tak się zaczęło..
Samych mistrzów kamienia wcześniej nie znałam. Zaczęliśmy pracować nad tym projektem po raz pierwszy. Byłam zachwycona, ponieważ oprócz tego, że są świetnymi ekspertami, są również świetnymi nauczycielami i bardzo przyjaznymi ludźmi z wielkim poczuciem humoru!
Przyszli ze swoimi dłutami i ołówkami. Każdy kamień został przez nich obrobiony…
Praca nad tą instalacją była trudna. Musieliśmy stworzyć okrąg, który był widoczna z dwóch stron – na zewnątrz i wewnątrz. Kiedy ściana zaczęła nabierać kształtu, poczułam wiele emocji i wzruszeń. To było wspaniałe doświadczenie! Obserwując nas przy pracy, można było poczuć energię grupy.
Kiedy Orticolario się rozpoczęło, rozmawialiśmy z wieloma odwiedzającymi od wczesnych godzin porannych do późnego wieczora. Dzięki wielu wystawcom i dobrej pogodzie odwiedzający spędzili więcej czasu na zewnątrz Villa Erba niż w środku. Dało nam to możliwość opowiedzenia naszej historii i znaczenia naszego projektu.
No i wygraliśmy nagrodę! a właściwie to trzy…
Pierwsza i bardzo znacząca dla nas nagroda to AIAPP (Associazione Italiana di Architettura del Paesaggio) – Matilde Marazzi – za innowacyjną przestrzeń, która jest jednocześnie zgodna z tematami takimi jak: Prostota, Piękno, Zrównoważony rozwój.
Druga nagroda to Wyróżnienie za aspekt historyczny i artystyczny.
No i trzecia nagroda to nagroda publiczności.
Poprowadziliśmy również SEMINARIUM…:)
Nasze seminarium było miejscem, gdzie stworzyliśmy przestrzeń do dyskusji i refleksji na temat polityki potrzebnej do poprawy krajobrazu, dziedzictwa artystycznego, kulturowego i społecznego, w które bogate jest nasze terytorium, oraz do budowania bardziej przyjaznych, integracyjnych dla środowiska społeczności.
Rozmawialiśmy o modelu pracy Miledù, o inspiracji stojącej za naszym projektem, o historii suchych kamiennych murów. Zaprosiliśmy również dyrektora Villa del Grumello, który opowiedział o naszej współpracy przy odbudowie zabytkowego parku przy willi.
W ten jasny, zdecydowany i jednoznaczny sposób projekt, który wykonaliśmy proponuje zmianę: zmianę modelu rozwoju i społeczeństwa, na rzecz gospodarki opartej na lokalnych zasobach i społeczeństwa integracyjnego, które nie pozostawia nikogo w tyle.
Po zakończeniu Orticolario planujemy zorganizować bardzo kompetentny kurs szkoleniowy dla studentów we współpracy z Sassi e non Solo. Ponadto, jako organizacja zaznajomiona z suchymi kamiennymi murami i od pewnego czasu zaangażowana w ich renowację, mamy nadzieję współpracować zarówno z ogrodami prywatnymi, jak i publicznymi.